16 غذای سالم برای تغذیه مرغ تخم‌گذار

پرورش جوجه یک تجربه سرگرم کننده است و می‌تواند به خلق ارزش و پول ختم شود. وقتی با ماکیان وقت می‌گذرانید، با شخصیت‌های متفاوت هر پرنده آشنا خواهید شد. جوجه‌ها نیز مانند انسان‌ها، از تنوع در رژیم غذایی‌شان خوشحال می‌شوند. اگر نمی‌دانید به جوجه‌های خود چه غذایی بدهید و در رژیم غذایی آن‌ها چه مواردی را بگنجانید، لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

نوع مناسب خوراک

قبل از پرداختن به غذاهایی که می‌توانید به پرنده‌های تخم‌گذار خود بدهید، باید مطمئن شوید که تنوع غذای مناسبی را به آن‌ها می‌دهید. اگر با جوجه‌های تازه از تخم بیرون آمده شروع به کار کرده‌اید، مهم است که به آن‌ها غذایی دهید که به رشد سالم آن‌ها کمک می‌کند. این نوع خوراک برای اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز، در نظر گرفته شده است.

پس از حدود ۱۸ هفته، باید آن‌ها را به خوراک لایه‌ای تغییر دهید. این خوراک آماده برای پرندگان بالغ ساخته شده و دارای کلسیم کافی برای پرورش مرغ های تخمگذار است. مطمئن شوید که این تغییر رژیم غذایی (از جوجه به مرغ بالغ) را به آهستگی انجام می‌دهید. تغییر ناگهانی خوراک می‌تواند منجر به ناراحتی دستگاه گوارشی در مرغ شود.

۱) خوراک ترکیبی

01 Scratch Feed
خوراک ترکیبی از گندم، ذرت خرد شده، جو و تخمه‌ی آفتابگردان

خوراک ترکیبی مخلوطی از غلات و دانه‌های مختلف است، معمولاً حاوی گندم، ذرت خرد شده (ذرت خشک شده‌ای که به قطعات کوچکتر خرد شده باشد)، جو و تخمه‌ی آفتابگردان است. این نام به این دلیل است که جوجه‌ها برای رسیدن غذا می‌توانند به ترکیب موجود نوک می زنند و غذا را متناسب با ذائقه‌شان انتخاب کنند. خوراک ترکیبی می‌تواند جوجه‌ها را به کاوش در محیط پرورش تشویق کند و برای افزایش تحرک آن‌ها عالی است.

با این حال، خوراک ترکیبی جایگزین مناسبی برای خوراک اصلی مرغ نیست. خوراک ترکیبی غذای مناسبی است و می‌تواند پرندگان شما را تشویق کند که بیشتر تحرک داشته باشند اما پرندگان شما اگر تنها چیزی که می خورند، خوراک ترکیبی باشد، چندان سالم نخواهند بود. همچنین مطمئن شوید که در تغذیه با خوراک ترکیبی زیاده‌روی نکنید! ذرت وقتی به مقدار زیاد به مرغ داده شود، می‌تواند چاق کننده باشد. شما همچنین باید مطمئن شوید که پرندگان شما از غذای معمولی خود برای رسیدن به غذای ترکیبی امتناع نمی‌کنند و بدعادت نمی‌شوند.

۲) کرم خاکی

02 Mealworms

استفاده از حشرات برای تغذیه جوجه‌ها ممکن است عجیب به نظر برسد اما کرم‌های خاکی خوراکی منبع خوبی از پروتئین هستند. کمی افزایش پروتئین می‌تواند برای جوجه‌های شما مفید باشد، به‌خصوص در فصل پَر-ریزی (در بهار و پاییز) می‌تواند به آنها کمک کند تا پرها سریع‌تر رشد کنند.

برای تغذیه می‌توانید کرم‌های خاکی خشک شده را خریداری کنید یا خودتان از لایه‌های زیرین، تاریک و مرطوب خاک اقدام به شکار کرم خاکی کنید. کرم خاکی هر چند در مقادیر کم غذای کاملا سالمی است اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی کنید!

کرم‌های خاکی نیز چربی بالایی دارند و در حدود ۵۰٪ پروتئین دارند. رژیم غذایی یک مرغ بالغ فقط باید حدود ۱۶٪ پروتئین داشته باشد، بنابراین نباید کرم‌های خوراکی را به‌عنوان غذای اصلی مرغ‌ها استفاده کنید – بین ۱ تا ۱۰ کرم خوراکی برای هر پرنده کافی است.

۳) بلغور جو دوسر

03 Cooked Oatmeal
بلغور جو دو سر پخته شده با میوه

وقتی به این فکر می‌کنید که به جوجه‌ها چه چیزی بدهید، احتمالاً بلغور جو دوسر آخرین چیزی باشد که به‌ذهن‌تان خطور می‌کند اما جو یکی از اجزای اصلی غذای مرغ است، بنابراین منطقی است که جوجه‌ها جو دوسر را دوست داشته باشند. بلغور جو دوسر گرم می‌تواند یک میان وعده‌ی عالی برای آن‌ها به خصوص در فصل زمستان باشد. یک مطالعه توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) وجود دارد که نشان می‌دهد بلغور جو دوسر سلامت عمومی جوجه‌ها را بهبود می‌بخشد.

بلغور جو دوسر سرشار از پروتئین و ریزمغذی‌های فراوانی است که پرندگان شما را سالم نگه می‌دارد. برای یک غذای خاص، حتی می‌توانید آن را با میوه بپزید یا با کرم‌های خشک شده‌ای که در بالا ذکر شد، مخلوط کنید.

۴) نان

04 Bread

هنگام تهیه‌ی غذای مرغ، مهم است که نشاسته را در حد متعادل نگه دارید. با این حال، نان یک خوراکی محبوب در میان بسیاری از مرغداران است. تغذیه جوجه‌های خانگی خود با نان راهی عالی برای خلاص شدن از شر نان بیات است. مطمئن شوید که نان‌های بیات کپک زده نباشند چون کپک می‌تواند مرغ شما را بیمار کند!

نان به‌تنهایی غذای سالمی در منوی غذای مرغ‌ها نیست. نان‌های سبوس‌دار مواد مغذی و انرژی بیشتری را فراهم می‌کنند اما حتی نان سفید هم به‌عنوان یک خوراکی خوب شناخته می‌شود.

۵) توت

05 Berries

توت‌ها و به‌خصوص توت فرنگی، غذای اصلی مرغ‌ها در طبیعت نیستند با این‌حال آن‌ها طعم شیرینی دارند و می‌توانند انرژی پرندگان شما را افزایش دهند. توت‌ها همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها هستند. حتی اگر یک گله شلوغ و وحشی دارید، تقریباً هر مرغی شانس خوردن مقداری زغال اخته یا توت فرنگی را دارد.

اگر فضای مناسبی برای پرورش توت فرنگی یا تمشک دارید، می‌توانید بوته‌های توت یا تمشک را در منطقه‌ای که جوجه‌های شما پرسه می‌زنند، بکارید. آنها می‌توانند به بالا بپرند تا تمشک‌ها را از ساقه جدا کنند. این ممکن است برای همه‌ی پرورش‌دهندگان امکان‌پذیر نباشد، اما راهی عالی برای افزایش تحرک و ماجراجویی مرغ‌ها و درنتیجه سلامت آن‌هاست.

۶) ماست

06 Yogurt

وقتی از ما پرسیده می‌شود به جوجه‌ها چه چیزی بدهیم، احتمالاً اصلا به ماست فکر نخواهید کرد. با این حال، ماست دارای مقدار زیادی پروبیوتیک مفید است که به سوء هاضمه کمک می‌کند. ماست همچنین سرشار از کلسیم است و برای مرغ‌های تخمگذار مفید است. برخی از انواع ماست‌ها نیز پروتئین زیادی دارند.

با این حال، هنگام تغذیه با ماست، از انواع ساده و شیرین‌نشده‌ی آن استفاده کنید. ماست‌های شیرین اغلب دارای مقدار زیادی قند هستند و بهتر است تا حد ممکن غذای مرغ را سالم نگه دارید. البته تغذیه‌ی گهگاهی با ماست شیرین ضرر چندانی ندارد.

۷) سیب

07 Apples

سیب‌ها خوراکی‌های عالی برای مرغ و سرشار از ویتامین است. می‌توانید سیب‌ها را به قطعات کوچک خرد کنید. اگر سیب را برای استفاده در آشپزی یا مهمانی‌های‌تان پوست می‌کنید، می‌توانید پوست سیب را به مرغ‌ها بدهید – آن‌ها پوست سیب را هم دوست خواهند داشت!

با این حال، در مورد تغذیه‌ی هسته‌ی سیب اختلاف نظر وجود دارد. درست است که دانه‌های سیب حاوی سیانید است اما اکثر متخصصان پرورش طیور اتفاق نظر دارند که میزان سیانید موجود در هسته‌ی سیب برای کشتن پرندگان کافی نیست. برخی دیگر معتقدند سیانید موجود در هسته‌ی سیب برای پرندگان خالی از خطر نیست. اگر می‌خواهید روش ایمنی در پیش بگیرید، همیشه قبل از دادن سیب به مرغ‌ها، هسته‌ها را از سیب جدا کنید.

۸) کدو تنبل

08 Pumpkin

وقتی تصمیم می‌گیرید برای مرغ‌ها برنامه‌ی غذایی تهیه کنید، حتما کدو تنبل را در نظر بگیرید. کدو تنبل غذایی است که می‌توانند با خیال راحت از آن به‌صورت پخته یا خام استفاده کنید. از کدو تنبل می‌توانید به‌عنوان غذای اصلی یا مکمل غذایی بسیار آسان استفاده کنید.

لازم نیست فقط به خود کدو اکتفا کنید، دانه‌های کدو تنبل برای تغذیه بی‌خطر هستند. سعی کنید از دانه‌های بسته‌بندی و آماده استفاده نکنید، زیرا این دانه‌ها معمولاً حاوی سطوح بالایی از نمک و سدیم هستند که برای سلامت مرغ‌ها مضر هستند.

دانه‌های کدو تنبل به عنوان یک کرم‌زدای طبیعی عمل می‌کنند و بهترین عملکرد را به صورت خام دارند. اگر برای غذای خانواده سوپ کدو حلوایی درست می‌کنید یا از آن برای تهیه‌ی نان محلی استفاده می‌کنید، سعی کنید دانه‌های خام را خرد کرده و به پرندگان خود بدهید. همچنین می‌توانید دانه‌های خرد شده را با خوراک آن‌ها ترکیب کنید.

۹) سبزی‌های تازه

09 Leafy Greens

اگر در طبیعت به تماشای جوجه‌ها و مرغ‌ها نشسته باشید، حتما آن‌ها را آزادانه در حال پرسه زدن دیده‌اید که از انواع شاخ و برگ گیاهان تغذیه می‌کنند. اگر می‌خواهید غذاهای متنوع و غنی به مرغ‌های خود دهید، سعی کنید به آن‌ها سبزیجات تازه بدهید. کلم‌پیچ، اسفناج، کلم، شلغم، شاتوت و … همه انتخاب‌های عالی هستند.

جوجه‌ها احتمالاً همانطور که به غذاهای شیرین مانند انواع توت‌ها یا نشاسته‌های متراکم مانند نان علاقه‌ی زیادی نشان می‌دهند، فوراً به سمت سبزیجات جذب نمی‌شوند. با این حال، سبزی می‌توانند برخی از مرغ‌ها به خصوص به مرغ‌های محصور را جذب کند.

اگر جوجه‌های شما در قفس هستند، سعی کنید بسته‌های سبزی را داخل آن آویزان کنید. این به مرغ‌ها فرصتی برایبرای نوک زدن می‌دهد و حرکت یک دسته‌ی آویزان، جستجوی غذا را کمی چالش‌برانگیزتر و جذاب‌تر می‌کند.

سبزی‌های تیره‌تر نیز برای مرغ‌ها فوایدی دارند. از آنجایی که آن‌ها سرشار از مواد مغذی هستند، منجر به زرده‌های روشن‌تر و غنی‌تر می‌شود.

۱۰) هندوانه

10 Cold Watermelon

هنگام برنامه‌ریزی و نوشتن برنامه‌ی غذایی برای جوجه‌ها، مطمئن شوید که محصولات فصلی را حتما در نظر گرفته‌اید. جوجه‌ها عموماً جانورانی سرسخت هستند، اما گاهی اوقات تحمل هوای گرم برای آن‌ها دشوار است. این به ویژه برای نژادهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر نمود بیشتری پیدا می‌کند.

سایه و آب سرد می‌تواند به جوجه‌ها در مقابله با گرما کمک کند. اما اگر می‌خواهید تنوعی به آن‌ها بدهید، هندوانه سرد پیشنهاد می‌شود. دانه‌ها و پوست هندوانه برای مرغ‌ها کاملا بی‌خطر است و به‌دلیل میزان بالای آب، به هیدراته نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند. لازم نیست حتما یک هندوانه تازه خریده شده را به مرغ‌ها بدهید. می‌توانید برای مصرف روزانه، قسمت انتهایی هندوانه را کمتر گرفته و پوست هندوانه را برای مرغ‌ها کنار بگذارید.

۱۱) پنیر

11 Cottage Cheese

گاهی اوقات، دادن چیزی متفاوت به جوجه ها می‌تواند جالب باشد و اگر پرندگان شما مستعد بی‌حوصلگی هستند، از اینکه می‌توانند چیزهای جدید را امتحان کنند، حتما سرحال و پرجنب‌وجوش می‌شوند. اگر پنیر دوست دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا خوردن آن برای مرغ‌ها بی خطر است یا خیر؟

پنیر عمدتاً از چربی و پروتئین ساخته شده است. جوجه‌ها به مقداری از هر یک در رژیم غذایی خود نیاز دارند اما شما باید مراقب باشید تا از تغذیه‌ی بیش از حد آن‌ها از این ماده‌ی غذایی مقوی خودداری کنید. در حالی که می‌توانید مقادیر کمی از هر نوع پنیر را به پرندگان خود بدهید، سالم‌ترین گزینه پنیر سفید یا محلی است. ممکن است خوردن آن با کمی کثیف‌کاری همراه باشد، اما چربی کمتری نسبت به پنیرهای برش‌خورده‌ی آماده دارد و آن را به گزینه‌ی غذایی متعادل‌تری تبدیل می‌کند.

پنیر همچنین دارای مقدار زیادی کلسیم است، بنابراین یک خوراکی‌ای‌ست که به مرغ‌های تخمگذار شما در تولید تخم نیز کمک می‌کند. اگر می‌خواهید کمی تنوع بیشتری به غذای مرغ‌ها دهید، می‌توانید پنیر را با انواع میوه‌های در حال خراب شدن (تاکید می‌کنیم در حال خراب شدن و نه کاملا خراب شده) که در یخچال خانه‌ی شما دیگر خواهانی ندارد، ترکیب کنید و برای مرغ‌ها استفاده کنید.

بسیاری از پرورش‌دهندگان علاقه دارند به مرغ‌ها کمی غذای مانده هم بدهند. این معمولا بی‌خطر است، اما مطمئن شوید که پنیری که برای مرغ‌ها در نظر گرفته‌اید، کپک زده نباشد. کپک برای جوجه‌ها سمی است و می‌تواند آن‌ها را بیمار کند. مطمئن شوید که پنیرهای خورده نشده را جدا کرده و در جای خنک قرار دهید، به خصوص در هوای گرم!

۱۲) گوجه‌فرنگی

12 Tomatoes

وقتی می‌خواهیم برای مرغ‌ها و جوجه‌ها برنامه‌ی غذایی تنظیم کنیم، بسیاری از مرغداران برنامه‌ی ساده و یکسانی را انتخاب می‌کنند. به جز چند استثنا، جوجه‌ها می‌توانند اکثر چیزهایی را که شما استفاده می‌کنید را بخورند. بنابراین اگر گوجه‌فرنگی را برای سالاد یا ساندویچ برش می‌دهید، از استفاده‌ی آن‌ها در برنامه‌ی غذایی مرغ‌ها هراس نداشته باشید.

گوجه‌فرنگی برای جوجه‌ها غذای سرگرم کننده‌ای است. بین تعداد زیادی دانه کوچک و تکه‌های بزرگتر گوشت، برش‌های گوجه‌فرنگی مرغ‌های شما را برای مدتی مشغول نگه می‌دارد.

۱۳) انگور

13 Grapes

انگور هم برای تغذیه‌ی جوجه‌ها بسیار سرگرم کننده است. حتی ممکن است آن‌ها را در حال درگیری با یکدیگر مشاهده کنید. اگر پرندگان شما در مورد خوراکی‌ها حساس هستند، این غذای عالی برای امتحان کردن است. به نظر می‌رسد که بیشتر جوجه‌ها انگور را دوست دارند و به سمت آنها جذب می‌شوند.

اگر به جوجه ها یا مرغ‌های کوچکتر انگور می‌دهید، ایده‌ی خوبی است که آنها را ریز کنید. این کار خطر خفگی آن‌ها را کاهش می‌دهد و همچنین خوردن انگور را کمی راحت‌تر می کند.

۱۴) تخم مرغ

14 Eggs

تخم مرغ احتمالاً آخرین چیزی است که هنگام انتخاب غذای جوجه‌ها به آن فکر می‌کنید. ممکن است تغذیه جوجه‌ها با تخم مرغ غیرمنطقی و حتی کمی اشتباه به نظر برسد. با این حال، زرده‌ی تخم مرغ منبع غذایی بسیار مناسبی برای رشد جوجه‌ها است. جوجه‌های بالغ می‌توانند از پروتئین و چربی‌های سالم موجود در تخم مرغ بهره‌مند شوند.

اگر پرندگان خود را با تخم مرغ تغذیه می‌کنید، یک اقدام احتیاطی وجود دارد که باید انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که تخم مرغ‌هایی که به آن‌ها می‌خورانید، به‌صورت آب‌پز باشد. اگر آن‌ها را با تخم مرغ خام تغذیه می‌کنید، این خطر وجود دارد که مرغ‌های شما شروع به خوردن تخم مرغ‌های خود کنند. ترک کردن این عادت بسیار سخت است. همچنین تعداد تخم‌مرغ‌های تازه‌ای را که می‌توانید در روز جمع‌آوری کنید، کاهش می‌دهد.

۱۵) ماکارونی پخته شده

15 Cooked Spaghetti

هنگام تصمیم‌گیری برای تغذیه‌ی جوجه‌ها، معمولاً غذاهای غنی از مواد مغذی مهم‌ترین نکته برای انتخاب آن‌هاست. همانطور که معمولاً باید غذاهای مغذی را انتخاب کنید، گاهی جوجه‌ها از غذاهای ناسالم نیز لذت می‌برند. اگر ماکارونی را به‌صورت ساده بپزید، خوردن آن برای مرغ‌ها بی‌خطر است. نودل‌های بلندتر می‌توانند جوجه‌ها را تشویق کنند تا در حالی که یکدیگر را برای لقمه تعقیب می‌کنند، بیشتر حرکت کنند.

مانند بیشتر نشاسته‌ها، هنگام تغذیه باید میزان این نشاسته را به حداقل برسانید اما اگر می‌خواهید در حین تماشای غذا خوردن پرندگان خود سرگرم شوید و برای آن‌ها اوقات مفرحی فراهم کنید، این یک لذت عالی است. اطمینان حاصل کنید که ماکارونی‌هایی که برای مرغ تهیه می‌کنید بدون نمک درست می‌شوند زیرا سدیم زیاد برای مرغ‌ها مفید نیست.

۱۶) گیاهان و علف‌ها

16 Herbs

احتمالاً نمی‌خواهید همه گیاهان تازه رشد کرده خود را به جوجه‌ها بدهید. اما اگر باقیمانده‌ی غذای سالم و دور نریخته دارید، گیاهان می‌توانند یک خوراکی مناسب برای جوجه‌های شما باشند. گیاهان همچنین دارای فواید متعددی هستند. به‌عنوان مثال، نعناع می‌تواند دمای بدن را اندکی کاهش دهد، بنابراین برای تغذیه در تابستان ایده‌آل است.

اگر فضایی برای اضافه کردن گیاهان به محل پرسه زدن جوجه‌ها دارید، به اضافه کردن گیاهان حتما فکر کنید. البته باید گیاهانی را انتخاب کنید که به راحتی رشد می‌کنند و به نگهداری زیادی نیاز ندارند تا شما را از هدف اصلی‌تان دور نکنند. آن‌ها می‌توانند به انتخاب‌های غذای پرندگان شما تنوع بخشند و می‌توانید از این گیاهان با ترکیب مواردی که پیش‌تر ذکر شد، غذاهای ابتکاری متنوعی درست کنید. مرغ‌ها تنوع را خیلی دوست دارند.


دانستن اینکه چه چیزی به مرغ‌ها بدهید، بسیار مهم است، به خصوص اگر می‌خواهید به پرندگان خود تنقلات و خوراکی‌هایی خارج از رژیم غذایی معمولی آن‌ها بدهید. با ارائه‌ی مواد افزودنی سالم و مغذی به رژیم غذایی آن‌ها، می‌توانید روزهای جوجه‌های خود را متنوع‌تر کنید و گله‌ی شاداب‌تری داشته باشید.