همانطور که می دانید این پرنده‌ی کوچک و زیبا برای دوستدارانش تنها یک پرنده‌ی زینتی محسوب نشده و گوشت و تخمش برای مصارف خوراکی نیز مورد توجه است. طول عمر، عادات غذایی، و کمیت و کیفیت تخم‌‌گذاری این پرنده بسته به نژاد و محیط او متفاوت است. بیش از ۱۳۰ نژاد مختلف بلدرچین در جهان وجود دارد که از این میان تعداد انگشت‌شماری برای پرورش مناسب اند و تنها کوتورنیکس یا همان بلدرچین معمولی است که می‌تواند در صنعت طیور سودآور باشد. بلدرچین‌ها از دانه‌ها، برگ‌ها، گیاهان سبز و حشرات تغذیه می‌کنند. گوشتِ کوتورنیکس یا همان بلدرچین معمولی تقریباً در ۹ هفتگی کاملاً رسیده و آماده است. این جوجه‌ی دومنظوره ( که هم از تخم و هم گوشتش استفاده می‌شود) در ۶ هفتگی شروع به تخم‌گذاری کرده و می‌تواند سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخم بگذارد.

وزن بلدرچین معمولی

در حالت عادی نرها وزنی بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ گرم و ماده‌ها بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم را تجربه می‌کنند.

طول عمر بلدرچین معمولی در حیات وحش

زندگی بلدرچین‌ها در حیات وحش با چالش‌های بسیاری مواجه است. اگرچه این پرنده به گونه‌ای تکامل یافته است که هوشیار و چابک باشد و توانایی استتار بالا دارد، اما دشمنان طبیعیِ او هم از پرندگان شکاری گرفته تا برخی پستانداران، مارها و …  پا به پای او تکامل پیدا کرده‌اند. بنابراین این پرندگان کوچک-جثه زیرِ فشار تهدیدِ دائمی شکارچیان خود هستند.

از دیگر سو عواملی همچون مهاجرت، تغییرات اقلیمی، چالشِ پیداکردن مکان مناسب برای اقامت و زادآوری و تنازع بر سر منابع غذاییْ زندگی در حیات وحش را سخت‌تر هم می‌کند.

بیماری از دیگر عوامل چالش‌برانگیز در زندگیِ بلدرچین در حیات وحش است. چرا که بلدرچین‌ها یکی از پرندگان آسیب‌پذیر در برابر بیماری‌اند.

مجموع این عوامل باعث می‌شود عمر بلدرچین‌های معمولی از ۳ سال فراتر نرود. بنابراین می‌توان گفت که بلدرچین معمولی در طبیعت  به طور میانگین عمری بین ۲ تا ۳ سال دارد

طول عمر بلدرچین در محیط بسته

برخلاف همتایان وحشیِ خود، بلدرچین‌های معمولی در محیط بسته سبک زندگی متفاوتی را تجربه می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش سن چشم‌گیری در آن‌ها شود. محافظت در برابر شکارچیان طبیعی، منابع غذایی قابل اعتماد و کافی، رژیم غذایی ثابت و متعادل و به طور کلی احساس امنیت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا روی جنبه‌های ضروری چرخه‌ی زندگی خود تمرکز کنند. بنابراین یک محیط کنترل شده می‌تواند پتانسیل طول عمر این پرندگان را به طور کامل به منصه‌ی ظهور برساند. به طور کلی بلدرچین‌های معمولی در محیط امن می‌توانند تا سقف ۵ سال نیز عمر کنند. که برای جانوری که میانگین عمر او در حیات وحش بین ۲ تا ۳ سال است، عدد قابل توجهی محسوب می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که بلدرچین معمولی در حیات وحش  به صورت میانگین بین ۲ تا ۳ سال عمر می‌کند. اما در فضای بسته و به صورت دست‌آموز عمر آن‌ها می‌تواند به ۵ سال هم برسد.

آغاز به تخم‌ گذاری

ژنتیک فاکتور اساسی تولید‌ مثل است. عوامل ژنتیکی بر بلوغ اندام‌های تولید مثل و زمان‌بندی تغییرات هورمونی تأثیر مسقیم دارد. بلدرچین‌های معمولی در ۶ هفتگی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند. و همین شروع زودهنگام طبیعتاً پیامدهای اقتصادی قابل‌توجهی در صنعت طیور دارد. اما کار به اینجا خاتمه پیدا نمی‌کند. بلدرچین معمولی علاوه بر این‌که بسیار سریع تخم‌گذاری را شروع می‌کند ویژگی دیگری هم دارد و آن این‌که می‌تواند تا میانگینِ ۲۰۰  تا ۳۰۰ تخم در سال بگذارد. این ویژگی بلدرچین در محیط‌های بسته به پایداری جمعیت و رشد تصاعدی آن کمک می‌کند. و می‌توان روی سودآوری اقتصادی آن از طریق فروش تخم‌ بلدرچین حساب جدی باز کرد. تقریباً می‌توان گفت که هر بلدرچین معمولی ماده روزانه یک تخم به شما می‌دهد.

تخم گذاری بلدرچین بدون نر

نکته‌ی قابل ذکر دیگر تخم‌گذاری و تخم‌خوابی بلدرچین ماده بدون وجود نر است. وجود یک بلدرچین نر در کل گله، زمانی می تواند مفید واقع شود که بخواهید جوجه‌کشی کرده و نژاد بلدرچین‌ها را ادامه دهید. اما به منظور تولید تخم و تخم‌نشینی نیازی به بلدرچین نر ندارید و حضور بلدرچین‌های ماده کافی است. بلدرچین‌های ماده به تنهایی تخم گذاشته و روی تخم می‌نشینند و تخم‌هاشان برای فروش جهت مصرف خوارکی کاملاً آماده می‌شود. تنها تفاوت در بارور بودنِ تخم‌هاست.

نتجیه‌گیری

در پایان، اگر هدف شما از نگهداری و پرورش بلدرچین استفاده‌ی زینتی و سرگرمی است احتمالاً مطلب فوق به کارتان نیاید. ما جهت استفاده‌ی زینتیْ بلدرچین‌ کاکل‌دار کالیفرنیایی و همچنین بلدرچین تپه‌ای شمالی (معروف به باب‌وایت) را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بلدرچین تپه‌ای شمالی بسیار خوش‌صدا و خوش‌خوان و بسیار چابک هم هست. و البته می‌تواند نهایتاً مانند کوتورنیکس (بلدرچین معمولی) مورد استفاده‌ی گوشتی و تخمی قرار بگیرد. چرا که از نظر جثه و توانایی تخم‌گذاری دست‌کمی از بلدرچین معمولی ندارد. اما ضعف عمده‌ی او نسبت به بلدرچین معمولی رشد بسیار کند اوست.